Napoje, trunki i nalewki

Nalewka z orzechów włoskich

Jak zrobić dobrą nalewkę z orzechów włoskich

Nalewka z orzechów włoskich to tak zwana orzechówka. Według naszych babci sprawdzony środek na wszelkie dolegliwości układu pokarmowego. Nalewka z orzecha włoskiego zwalcza skutecznie wirusy, grzyby, bakterie i pasożyty. Obniża też ciśnienie i cholesterol. Jest także świetnym źródłem garbników i łatwo przyswajalnych kwasów tłuszczowych.

Jest prawie połowa lipca, a więc najwyższy czas na zebranie zielonych owocników orzecha włoskiego. Można je zbierać od końca maja do końca lipca. Nie masz drzewa orzechowego u siebie, zaglądnij do sąsiada. W tym roku po raz pierwszy probuję zrobić orzechówkę, sam się uczę. Przedstawię relacje z całego procesu przygotowania nalewki z orzechów włoskich. Będę Cię informował o postępach mojej nalewki a potrwa to przynajmniej trzy miesiące.

Czy nalewka z orzechów włoskich nadaje się jako używka

Pamiętaj nalewka jest środkiem leczniczym i ze względu na to, że zawiera alkohol, nie należy przekraczać dziennej dawki spożycia czyli 20-40 kropel. Orzechówka zawiera alkohol, trzymaj ją z daleka od dzieci. Nie jesteś pewien czy możesz z powodów zdrowotnych zażywać orzechówki, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Składniki:
400 g orzechów włoskich zielonych (około 25 sztuk).
1 litr wódki lub 0,5 litra spirytusu wymieszanego z 0,5 litrem zimnej wody.
180 g cukru

7 lipiec

1 . Orzechy dokładnie wypłukałem, odkroiłem nieładne miejsca i pokroiłem w ćwiartki.

2. Następnie orzechy przełożyłem do szklanego 3 litrowego pojemnika. Wsypałem cukier, dokładnie wymieszałem, aby orzechy były dobrze oblepione cukrem.

3. Wstawiłem do piwnicy na około 24 godziny w ciemne i nie za chłodne miejsce.

8 lipiec

Po jednym dniu w piwnicy w słoju pojawił się sok, cukier się prawie rozpuścił.
Całość zalałem litrem wódki i dobrze wymieszałem. Słój z nalewką znowu wylądował w piwnicy. Pozostanie tam przez następne dwa miesiące. Od czasu do czasu zaglądnę i sprawdzę jakie postępy robi zawartość mojego słoja. a dokładnie mówiąc gąsiora, ponieważ przelałem całą zawartość do niego.

12 lipca

Po czterech dniach alkohol nabrał ciemnozielonego koloru a orzechy, zrobiły się lekko żółte. Przez następne 2 miesiące będę od czasu do czasu doglądał procesu.

Jesteś tak jak ja ciekaw postępów mojej nalewki, zaglądaj regularnie na moją stronę.