Wyprawy nie tylko kulinarne

Relacja z podróży w Bieszczady 2022

Smaki i atrakcje turystyczne Bieszczad

Relacja z podróży w Bieszczady. Upalny lipiec roku spędziliśmy w południowo-wschodniej Polsce. Szukając ochłody i nowych atrakcji postanowiliśmy pojechać w Bieszczady. Szybka rezerwacja miejsc noclegowych w Komańczy i w drogę. Trasa jest malownicza i bogata pod względem zabytków. Małe miejscowości po drodze w Bieszczady przyciągają swoim urokiem i atrakcjami. Warto zatrzymać się w Zagórzu, aby zobaczyć ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych i roztaczającą się z wieży widokowej panoramę gór. Krótki spacer do ruin ubogacają niepowtarzalne stacje drogi krzyżowej, każda wykonana w innym stylu.

Widok na ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu
Widok na ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu

Szlak Architektury Drewnianej

Podróżując po Polsce warto nieco zboczyć z drogi i kierować się Szlakiem Architektury Drewnianej. Bieszczady to kilometry szlaku zachwycającego zabytkowymi małymi kościółkami i cerkwiami. Wchodząc do kościółka czujesz chłód i zapach starego drewna. Piękno i prostota XVI wiecznych obrazów, ikon, rzeźb czy wykończeń to pożywka dla oka i duszy. Przykładem jest piękny drewniany kościół pod wezwaniem św. Barbary i Narodzenia Najświętrzej Marii Panny w Golcowej.

Kościół pod wezwaniem św. Barbary i Narodzenia Najświętrzej Marii Panny w Golcowej

Kulinarne odkrycia w Nowosiółkach

Podróż mija szybko, a w brzuchu burczy. Trafiamy na świetny bar. Przepyszny pstrąg na maśle czosnkowym z surówką z kiszonej kapusty, dawno już takiego nie jadłem. Dzieci zamawiają pierogi, smakują im jak u babci. Miła pogawędka z właścicielem. Klimatycznie… jak 20 lat temu, przemierzając z plecakiem bieszczadzkie szlaki. Chcesz poczuć ten klimat, skosztować pysznego pstrąga odwiedź bar Leśne Smaki w Nowosiółkach koło Leska . Gorąco polecam. Obok baru, dla miłośników łowiectwa i nie tylko, znajduje się warte zwiedzenia Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie „Knieja”.

Ruskie pierogi w barze leśne smaki
Ruskie pierogi w barze Leśne Smaki
Bar Leśne Smaki
Bar Leśne Smaki
Pstrąg w barze Leśne Smaki
Pstrąg w barze Leśne Smaki
Krówka z baru Leśne Smaki
Krówka z baru Leśne Smaki

Czas na zakwaterowanie w pensjonacie Przystanek Letnisko

Docieramy do Komańczy, do pensjonatu Przystanek Letnisko. Pięknie, przytulnie, gościnnie, z widokiem na góry. Po górskich wędrówkach miło tu wrócić i odpocząć w ciszy lub popływać w basenie, albo po prostu poleżeć na leżaku z dobrą książką lub piwkiem.

Pensjonat Przystanek Letnisko
Pensjonat Przystanek Letnisko

Kulinarne i artystyczne doznania w Smolniku

Po jednej z górskich wędrówek zawitaliśmy do Zagrody Chryszczata w Smolniku. Polecam skosztować naleśniki z serem i pierogi ruskie. Miła i szybka obsługa sprawia, że czujesz się jak w domu. Jednak największą atrakcją Zagrody jest galeria płaskorzeźb braci Bergerów. Niesamowity zbiór bieszczadzkiej sztuki. Pytając panie w barze czy płaskorzeźby są na sprzedaż, otrzymałem odpowiedź:„Jakby one były na sprzedaż, to już dawno by tej galerii nie było“.

Płaskorzeźby w Zagrodzie Chryszczata w Smolniku
Płaskorzeźby w Zagrodzie Chryszczata w Smolniku

W Zagrodzie znajduje się też warta obejrzenia wystawa fotograficzna Tomka Gąsiorowskiego. To również miejsce, gdzie odbywają się klimatyczne biesiadne koncerty, słynne nie tylko na Podkarpaciu.

Galeria Tomka Gąsiorowskiego
Galeria Tomka Gąsiorowskiego
Zagroda Chryszczata
Zagroda Chryszczata

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy

W samej Komańczy warto zajrzeć do Klasztoru Sióstr Nazaretanek, gdzie internowano błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obecnie znajduje się tutaj muzeum oraz baza noclegowa dla osób ceniących ciszę. Pobliski las daje możliwość spacerów i pochylenia się nad myślami kardynała. Przy klasztorze działa mała kawiarenka, w której można napić się kawki i zjeść smaczne ciasto.

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy
Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy

Jezioro Solińskie i jego atrakcje

Jadąc w Bieszczady nie można zapomnieć o Jeziorze Solińskim. Ogromna tama na jeziorze, bogaty wybór gastronomiczny, mnóstwo straganów z pamiątkami. dużo turystów, to trochę inne doznania dla miłośników górskich wędrówek, ale warto tego doświadczyć.

Zapora nad Jeziorem Solińskim
Zapora nad Jeziorem Solińskim

Wjeżdżając nowootwartą kolejką linową na górę Jawor można podziwiać piękno jeziora i okolic. Na górze miłośnikom dobrego jedzenia polecam Karczmę Jawor i bistro Czadowe Gary. Od pierogów, naleśników czy proziaków podkarpackich do pełnowartościowego dania obiadowego kuchni regionalnej Bieszczad lub poprostu małej kawy.

Kawa w bistro Czadowe Gary
Kawa w bistro Czadowe Gary

Piękno ukryte w dziczy

Bieszczady to przede wszystkim cudowne szlaki górskie o różnym stopniu trudności, które zachwycają swoim pięknem. Nadal uważane są one za najdziksze, a przez wielu turystów – również za najpiękniejsze polskie góry. Potrafią zachwycić o każdej porze roku.

Myślę, że warto udać się w podróż turystyczną i kulinarną w Bieszczady. Jest to według mnie jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Wędrówki górskie, jak również dania kuchni regionalnej sprawią, że wrócisz tutaj ponownie.

Polecam!